Bursa trenuletelor electrice

Anunturi vanzare - cumparare si schimburi in domeniul modelismului feroviar. Portal catre principalele magazine si forumuri de specialitate.

Ultimele subiecte

» Vand locomotiva Br89 DRG
Vin Mai 27, 2016 11:38 pm Scris de iuliu

» Vand platforma cu cabina de franar DRG
Mar Mai 10, 2016 10:15 pm Scris de iuliu

» Vand Set Tolvas "Duo" RENFE
Lun Apr 11, 2016 8:49 am Scris de iuliu

» Vagoane calatori CFR
Lun Feb 29, 2016 3:10 am Scris de endo_ro

» Vand 3 seturi CFR la scara HO.
Lun Feb 29, 2016 12:37 am Scris de CEZARROBERT

» vand vagoane cfr ho
Lun Feb 29, 2016 12:36 am Scris de CEZARROBERT

» Vand drezina Robel
Lun Noi 23, 2015 3:20 am Scris de endo_ro

» vand placa turnanta
Mar Mai 05, 2015 8:00 am Scris de newoutlander

» Locomotiva NS 1102 ROCO
Sam Mar 28, 2015 8:26 am Scris de Zimbrul

Forumul caiferate21

Forumul lokomotiv

Hobbymag

Hobbymag.ro

Trains Addicted

Trains Addicted

Trenulete info

Recomandari

Jucarii.com.ro

Modelexpert.ro

modelexpert.ro

Trenulete de vis

Magazin HGD

trenulet.ro

Diverse

OBB 1189 Roco

Distribuiţi
endo_ro

Puncte : 186
Data de inscriere : 13/11/2011
Localizare : Bucuresti

OBB 1189 Roco

Mesaj Scris de endo_ro la data de Joi Oct 18, 2012 11:01 pm

Salutare tuturor, Razz
Dupa prima achizitie a unei locomotive articulate, facuta mai mult din curiozotate, respectiv OBB 1020, am prins oarece drag de locomotivele care au forma asemanatoare crocodililor. Desi preferata mea ramane Roco Ce6/8 pe care nu am gasit-o inca, desi ma tenta si versiunea de la Trix, chiar daca are alt sistem de biele, in cele din urma am luat OBB 1189. Aceasta este dupa parerea mea cea mai putin spectaculoasa dintre cele trei enumerate. Insa daca tot doresc sa cumpar cei doi crocodili, de ce sa nu fie si al treilea?!
Impresii despre Roco 1189:
- rulare excelenta, silentioasa;
- detalii bogate;
- lumini satisfacatoare (putin mai slab centralul), trei faruri albe si o singura lumina rosie pe dreapta;
- ca minusuri as puncta: pozitia bielelor nu pastreaza intotdeauna acelasi raport una fata de alta, barele de mana au o prindere inferioara in baza locomotivei si se pot desprinde cu usurinta, locul pentru decodor nu este in corpul central, ci intr-unul din capete si nu este generos, ceea ce poate complica putin prinderea carcasei la loc.

Concluzia mea este ca OBB1189 Roco este o locomotiva destul de reusita, insa sper sa nu supar pe nimeni, cu un pret cam prea mare pentru ceea ce ofera. Impresia asta am avut-o de la prima vedere si dupa ce am achizitionat-o, la mana a doua si la un pret mai mic decat in magazin, imi pastrez aceasta parere.

Un alt minus care tine de gustul meu este culoarea rotilor si mai ales a serpentinelor din lateralele locomotivei, total nefericite si stridente, cu aspect de chinezarie.
O sa pun niste fotografii mai clare, insa deocamdata...

Sa auzim de bine!
endo_ro

Re: OBB 1189 Roco

Mesaj Scris de endo_ro la data de Lun Oct 22, 2012 10:11 am

Salutari tuturor, Razz
Un mic filmulet cu masinaria...
mpursu

Puncte : 95
Data de inscriere : 28/11/2011
Varsta : 52
Localizare : Oradea

Mesaj Scris de mpursu la data de Joi Noi 08, 2012 4:56 am

Ambele locomotive sunt foarte frumoase şi spectaculoase!
Desincronizarea bielelor între cele două boghiuri este ceva perfect normal în realitate, deoarece fiecare boghiu are motorul lui propriu şi, deci, diferenţe între mişcările acestora pot să apară oricând. În cazul modelului Roco, schema componentelor arată că mişcarea de rotaţie a motorului central este transmisă spre boghiuri prin intermediul unor... inele de cauciuc (!!!) care pot să mai şi alunece pe fuliile respective. Astfel este reprodus H0 chiar şi acest aspect funcţional al locomotivei reale
Mică rugăminte mare: fă nişte prezentări cât se poate de amănunţite ale acestor locomotive, fiindcă avem ce vedea la ele
endo_ro

Mesaj Scris de endo_ro la data de Lun Noi 12, 2012 6:51 am

Salut mpursu, Smile
Habar nu aveam de acest lucru cu desincronizarea... Chiar ma miram cum se tot schimba pozitia bielelor una fata de alta, dar nefiind foarte pretentios nu ma deranja... Daca spui ca asa e si in realitate, e si mai bine!! Razz
O sa incerc sa le fac fotografii detaliate...

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Sam Oct 21, 2017 4:24 am