Bursa trenuletelor electrice

Anunturi vanzare - cumparare si schimburi in domeniul modelismului feroviar. Portal catre principalele magazine si forumuri de specialitate.

Ultimele subiecte

» Vand locomotiva Br89 DRG
Vin Mai 27, 2016 11:38 pm Scris de iuliu

» Vand platforma cu cabina de franar DRG
Mar Mai 10, 2016 10:15 pm Scris de iuliu

» Vand Set Tolvas "Duo" RENFE
Lun Apr 11, 2016 8:49 am Scris de iuliu

» Vagoane calatori CFR
Lun Feb 29, 2016 3:10 am Scris de endo_ro

» Vand 3 seturi CFR la scara HO.
Lun Feb 29, 2016 12:37 am Scris de CEZARROBERT

» vand vagoane cfr ho
Lun Feb 29, 2016 12:36 am Scris de CEZARROBERT

» Vand drezina Robel
Lun Noi 23, 2015 3:20 am Scris de endo_ro

» vand placa turnanta
Mar Mai 05, 2015 8:00 am Scris de newoutlander

» Locomotiva NS 1102 ROCO
Sam Mar 28, 2015 8:26 am Scris de Zimbrul

Forumul caiferate21

Forumul caiferate21

Forumul lokomotiv

Hobbymag

Hobbymag.ro

Trains Addicted

Trains Addicted

Trenulete info

Recomandari

Jucarii.com.ro

Modelexpert.ro

modelexpert.ro

Trenulete de vis

Magazin HGD

trenulet.ro

Diverse

Cum sa cantarim anunturile de vanzare in domeniul trenuletelor electrice

Distribuiţi
Admin
Admin

Puncte : 96
Data de inscriere : 10/11/2011

Mesaj Scris de Admin la data de Dum Iun 09, 2013 6:19 am

In primul rand, pentru a evalua corect un anunt de vanzare, trebuie sa cunoastem principalele artificii folosite la inducerea in eroare sau cel putin la determinarea clientului de a cumpara articolul scos la vanzare:
- prima si cea mai jenanta expresie folosita in materie de vanzare a modelelor feroviare este: "nerulat sau nu a fost asezat pe sine decat pentru sesiunea foto" Nimic mai neadevarat! Orice colectionar care isi cumpara o locomotiva, prima si prima data este curios sa o ruleze... Sau: "a fost rulata doar cateva ovaluri de sina" Sa fim seriosi! Majoritatea le-au plimbat de le-a venit acru, dupa care vor sa le bage pe gat necunoscatorilor. Mai interesant este in cazul vagoanelor: "nici macar nu a fost asezat pe linie" Bineinteles ca fotografia prezinta modelul pe linie... Se manifesta exact sindromul vanzarilor auto... Masina are kilometri putini, nu a fost plimbata, a stat numai in garaj, a fost a unei batrane bolnave de 108 ani. Pe scurt, nesimtirea este aceeasi, ba uneori mai crancena.
- un alt mod de a pacali oarecum cumparatorul este mana fotografica a vanzatorului. Cu cat imaginea este mai detaliata, clara, pe un fond atragator, eventual chiar pe o diorama, cu atat punctajul pretului creste. Fals!
- o alta chichita este cea a omiterii detaliilor. De ex: "dotata cu decodor digital", insa nu este cu compensare de sarcina... "lumini directionale", dar a nu se intelege alb/rosii, ci doar albe in functie de directie... Si asa mai departe! Sunt multe moduri de a "pacali" pe cei noi in domeniu, care nu stiu toate dedesubturile modelismului feroviar. Pentru orice sfat puteti folosi adresa endo_ro@yahoo.com... Scurt:"am gasit cutare articol, ce crezi legat de pret?" Si voi explica cu placere oricui doreste sa afle ceea ce am adunat pe propprie experienta si cheltuiala.
Cea mai buna modalitate de a contracara pacalelile este aceea de a prestabili pretul:
- aveti in vedere pretul maxim pentru un anumit tip de vagon;
- idem pentru locomotive (desigur, daca doresti ceva foarte tare poate ca esti dispus sa platesti mai mult);
- nu va lasati influentati de artificii, totul este un plastic ordinar, pana la urma...
- nu cadeti in extrema articolelor ieftine, asa-numitele gunoaie, antichitati, vechituri stricate, gasite in pod si puse la vanzare sub diferite pretexte (tren de colectie, pastrat impecabil, nefolosit, dupa ce s-au jucat cu el trei generatii etc)

Pentru orice informatie, contactati-ma! Va voi acorda sprijinul, in limita cunostintelor pe care le am!

Acum este: Lun Dec 18, 2017 4:31 am