Bursa trenuletelor electrice

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Bursa trenuletelor electrice

Anunturi vanzare - cumparare si schimburi in domeniul modelismului feroviar. Portal catre principalele magazine si forumuri de specialitate.

Ultimele subiecte

» Lichidare colectie H0
Ce sa aleg? Startset sau piese individuale? EmptySam Apr 14, 2018 12:24 am Scris de endo_ro

» Vand locomotiva Br89 DRG
Ce sa aleg? Startset sau piese individuale? EmptyVin Mai 27, 2016 11:38 pm Scris de iuliu

» Vand platforma cu cabina de franar DRG
Ce sa aleg? Startset sau piese individuale? EmptyMar Mai 10, 2016 10:15 pm Scris de iuliu

» Vand Set Tolvas "Duo" RENFE
Ce sa aleg? Startset sau piese individuale? EmptyLun Apr 11, 2016 8:49 am Scris de iuliu

» Vagoane calatori CFR
Ce sa aleg? Startset sau piese individuale? EmptyLun Feb 29, 2016 3:10 am Scris de endo_ro

» Vand 3 seturi CFR la scara HO.
Ce sa aleg? Startset sau piese individuale? EmptyLun Feb 29, 2016 12:37 am Scris de CEZARROBERT

» vand vagoane cfr ho
Ce sa aleg? Startset sau piese individuale? EmptyLun Feb 29, 2016 12:36 am Scris de CEZARROBERT

» Vand drezina Robel
Ce sa aleg? Startset sau piese individuale? EmptyLun Noi 23, 2015 3:20 am Scris de endo_ro

» vand placa turnanta
Ce sa aleg? Startset sau piese individuale? EmptyMar Mai 05, 2015 8:00 am Scris de newoutlander

Forumul caiferate21

Forumul lokomotiv


Hobbymag

Hobbymag.ro
Ce sa aleg? Startset sau piese individuale? Hobbymag_zpskfid4k2j

Trains Addicted

Trains Addicted
Ce sa aleg? Startset sau piese individuale? Trnad_zps6zjnw8kz

Trenulete info

Ce sa aleg? Startset sau piese individuale? Panarin_zpscxfhb3yq

Recomandari

         Jucarii.com.ro

Modelexpert.ro

         modelexpert.ro
Ce sa aleg? Startset sau piese individuale? Th_modelexpert_zps0d0f8d59

Trenulete de vis

Ce sa aleg? Startset sau piese individuale? Th_TDV_zps1d9784ec

Magazin HGD


trenulet.ro

Diverse

Ce sa aleg? Startset sau piese individuale? Th_1093378097831_locomo1

    Ce sa aleg? Startset sau piese individuale?

    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 51
    Puncte : 96
    Data de inscriere : 10/11/2011

    Ce sa aleg? Startset sau piese individuale? Empty Ce sa aleg? Startset sau piese individuale?

    Mesaj Scris de Admin Dum Iun 09, 2013 6:20 am

    Ce sa aleg? Startset sau piese individuale?

    Aceasta este una dintre intrebarile pe care si le pun pasionatii de trenulete aflati la inceput de drum. Si pe buna dreptate! De multe ori observam ca pretul unui startset este mai mic decat al acelorasi componente achizitionate separat. Si ne mai alegem si cu ceva in plus sine, alimentare, comanda Deci, o multime de avantaje, care pe parcurs ce acumulam experienta devin din ce in ce mai nesemnificative, luandu-le locul dezavantajele, pentru ca exista si dezavantaje la achizitionarea unui startset.
    Dar sa incercam sa enumeram cateva avantaje sau dezavantaje, caci este important in care tabara ne aflam, cea a pasionatului aflat la inceput de drum sau cea a colectionarului batran?
    • Startsetul prezinta avantajul mai multor piese de material rulant la un pret mai mic. De asemenea exista dezavantajul ca detaliile, finetea executiei acestora, accesoriile sunt mai putine, mai grosolane sau chiar inexistente, comparativ cu piesele achizitionate separate. (exista si exceptii, asa ca fiti atenti!);
    • Piesele individuale au cutie proprie, startsetul are o cutie comuna, mai voluminoasa, ceea ce poate conta sau nu;
    • Locomotivele din startseturi, uneori, nu prezinta lumini complete, ca la modelele separate, pot avea decodoare fara compensare de sarcina (in prezent se intampla mai rar);
    • Startseturile au avantajul sinelor ce pot fi folosite la extinderea traseului existent, alimentatoarelor si comenzilor ce pot fi utilizate la diverse instalatii adiacente pe diorama, lucruri care pot sau nu sa influenteze decizia de achizitionare;
    • La un moment dat, un startset care sa aiba in componenta exact ceea ce ne dorim nu se va gasi, deci vom face compromisuri cu anumite vagoane, presupunand ca locomotiva este pe gustul nostru sau vom prefera sa luam strict piesele care ne plac, separate si la un pret putin mai maricel;
    • Macazurile unui startset sunt binevenite, avand in vedere ca sunt niste componente cu pret piperat. Problema apare atunci cand avem nevoie de altceva decat ceea ce gasim in startseturi, de ex. un DKW, o incrucisare, un macaz cu abatere in partea opusa celui pe care il avem noi De obicei in startseturi intalnim cam aceleasi circuite si cam aceleasi macazuri.
    Desigur, lista ramane deschisa, acestea fiind cateva dintre principalele aspecte legate de startseturi. Unii prefera sa cumpere un startset din care sa opreasca ceea ce le place, iar restul sa vanda mai departe, altii prefera sa cumpere o locomotiva anume de la un producator anume, la care sa adauge douazeci de vagoane cu o anumita inmatriculare Deci, abordand subiectul din cele doua perspective se poate intampla ca modul de percepere al avantajelor si dezavantajelor acestor tipuri de achizitie sa fie complet diferite sau chiar opuse.

    Va urma

      Data/ora curentă este: Joi Mar 28, 2024 2:56 pm