Bursa trenuletelor electrice

Anunturi vanzare - cumparare si schimburi in domeniul modelismului feroviar. Portal catre principalele magazine si forumuri de specialitate.

Ultimele subiecte

» Vand locomotiva Br89 DRG
Vin Mai 27, 2016 11:38 pm Scris de iuliu

» Vand platforma cu cabina de franar DRG
Mar Mai 10, 2016 10:15 pm Scris de iuliu

» Vand Set Tolvas "Duo" RENFE
Lun Apr 11, 2016 8:49 am Scris de iuliu

» Vagoane calatori CFR
Lun Feb 29, 2016 3:10 am Scris de endo_ro

» Vand 3 seturi CFR la scara HO.
Lun Feb 29, 2016 12:37 am Scris de CEZARROBERT

» vand vagoane cfr ho
Lun Feb 29, 2016 12:36 am Scris de CEZARROBERT

» Vand drezina Robel
Lun Noi 23, 2015 3:20 am Scris de endo_ro

» vand placa turnanta
Mar Mai 05, 2015 8:00 am Scris de newoutlander

» Locomotiva NS 1102 ROCO
Sam Mar 28, 2015 8:26 am Scris de Zimbrul

Forumul caiferate21

Forumul lokomotiv

Hobbymag

Hobbymag.ro

Trains Addicted

Trains Addicted

Trenulete info

Recomandari

Jucarii.com.ro

Modelexpert.ro

modelexpert.ro

Trenulete de vis

Magazin HGD

trenulet.ro

Diverse

Ce parere aveti despre Bursa trenuletelor electrice?

Distribuiţi

Sondaj

Credeti ca este util acest forum?

[ 11 ]
100% [100%] 
[ 0 ]
0% [0%] 
[ 0 ]
0% [0%] 

Total voturi: 11
Admin
Admin

Puncte : 96
Data de inscriere : 10/11/2011

Ce parere aveti despre Bursa trenuletelor electrice?

Mesaj Scris de Admin la data de Sam Noi 19, 2011 10:15 am

Domnilor membri si stimati vizitatori,
Sper ca aceasta initiativa, a amenajarii unui forum special destinat trazactionarii de articole legate de modelismul feroviar, sa fie bine primita de catre majoritatea celor dintre noi.
Sper de asemenea sa trecem peste reticenta initiala, care este justificata intr-o oarecare masura, a multor colegi fata de ideea unui nou forum.
Va propun sa votati si sa argumentati chiar parerea voastra cu privire la existenta acestui forum.
De asemenea va multumesc pentru vot, indiferent de partea de care va aflati. Parerea voastra este utila pentru dezvoltarea ulterioara a forumului.

sprite

Puncte : 1
Data de inscriere : 22/11/2011

Re: Ce parere aveti despre Bursa trenuletelor electrice?

Mesaj Scris de sprite la data de Mar Noi 22, 2011 5:29 am

Salut initiativa, consider ca era necesara aparitia unui astfel de forum. Multa bafta! Very Happy
Big_boy

Puncte : 6
Data de inscriere : 26/11/2011

Mesaj Scris de Big_boy la data de Dum Noi 27, 2011 12:32 am

Consider ca ideea este foarte bine venita in comunitatea modelismului feroviar roman , deoarece se simtea nevoia unui astfel de site care sa permita accesul nostru la oferte de vanzare/cumparare/schimburi de modele intre numerosii pasionati chiar unele negocieri intre noi deoarece din pacate nu toti ne permitem sa cumparam modele noi si la preturi mari de pe site-urile de specialitate si uneori ne multumim si cu modele achizitionate cum se spune "la a doua mana" si care inca arata si ruleaza bine si pot sa ne multumeasca si in continuare in colectiile si pe dioramele noastre.
Salut cu deosebit respect aceasta initiativa ....
P.S - Nu stiu sau nu am observat...daca se pot pune fotografii ale modelelor supuse bursei , poate ar fi bine ca administratorii site-ului sa posteze un topic referitor la modul cum se pot sau se vor putea posta pe site aceste fotografii ale modelelor "tranzactionate la bursa"(pentru ca sunt sigur ca aceasta cerinta se impune in mod normal)
Mult succes in continuare acestui site ![i] lol!
Admin
Admin

Mesaj Scris de Admin la data de Dum Noi 27, 2011 3:45 am

Ma bucur foarte mult sa vad ca ideea acestui forum este apreciata de catre dumneavoastra. Desigur, nu toata lumea este receptiva la inceput, insa sunt convins ca pe masura ce timpul va trece acest loc virtual va fi din ce in ce mai vizitat.
Un mare avantaj consider ca va fi faptul ca se vor permite negocierile la vedere. Ce inseamna acest lucru? Ca atunci cand cineva, de exemplu, cere un pret nejustificat de mare pe un articol (cum se intampla in alte locuri si sta oarecum sub 'umbrela' faptului ca nimeni nu poate sa critice acest lucru 'la vedere') aici se va putea semnala printr-un raspuns vizibil tuturor. Desigur, totul intr-un limbaj decent. In felul acesta altii care nu stiau ca pretul este prea mare sunt protejati, de asemenea vor primi sugestii cu oferte mult mai bune de pret sau ce va considera fiecare ca vrea sa semnaleze... neseriozitatea vanzatorului sau seriozitatea acestuia...
Deci aceasta Bursa isi propune nu numai sa uneasca majoritatea anunturilor ci si sa contribuie la 'reglarea' preturilor.
La randul lor, vanzatorii carora li se ridica obiectii legate de pret sau alte aspecte, pot raspunde si argumenta justificarea pretului ori alte detalii ce cred ca se impun.
Mutarea acestor discutii din planul mesajelor private in cel public nu poate fi decat benefica tertilor, ce pot fi interesati cu privire la detalii asemanatoare.

In ceea ce priveste postarea imaginilor, avand in vedere ca majoritatea utilizatorilor folosesc site-uri gen photocucket... cred ca cea mai buna solutie este sa le postati ca si pe celelalte forumuri... cu thumbnails. Desigur, fiecare are libertatea de a le posta cum doreste, mari, mici, cu link...
Tot ce va rog este sa fiti indulgenti macar pentru inceput, atat cu aspectul forumului, cat si legat promptitudinea actualizarilor... Mai avem nevoie de moderatori, de oameni care se pricep la mentenanta unui forum etc.

Sper inca o data ca acest inceput sa dea rezultate in anii care urmeaza, astfel incat toti sa avem de castigat si mai ales modelismul feroviar, care sa se dezvolte, sa aduca noi pasionati si sa se ridice la nivelul celor din tarile cu traditie, sa se materializeze prin aparitia de noi magazine, cu cat mai multe oferte si cat mai variate, cluburi, centre zonale s.a.m.d. bounce

petrica

Puncte : 1
Data de inscriere : 20/02/2012
Varsta : 33
Localizare : Botosani

Baza de date

Mesaj Scris de petrica la data de Mar Feb 21, 2012 6:16 am

Felicitari administratororilor acestui forum, si vin cu o propunere de a se alcatui o baza de date concreta cu toti cei care vand, schimba sau cumpara diverse articole de modelism, in asa fel incat sa nu avem surprize neplacute, dar si o sectiune speciala, legate de producatori.Spun asta deoarece am luat cand m-am apucat de modelism,am cuparat cele mai proaste produse de modelism feroviar, si norocul meu este ca ma ajutat cineva, veteran in modelismul feroviar, ca altfel renuntam de tot la aceasta pasiune.
Admin
Admin

Mesaj Scris de Admin la data de Mier Feb 22, 2012 4:39 am

Este o idee foarte buna! Aici va puteti exprima opiniile legate atat de seriozitatea persoanelor, cat si de calitatea produselor. Si vom face o sectiune separata. bounce

Templar

Puncte : 17
Data de inscriere : 02/02/2013
Localizare : Bucuresti

Mesaj Scris de Templar la data de Sam Feb 02, 2013 9:04 am

DA ! Este o idee foarte buna !
..............................
..."AVIZ INCEPATORILOR".......
Desi vechi in domeniu,mi-am luat-o si eu ca multi dintre voi...din Romania...o singura data !
Majoritatea incep dupa varsta de 30 de ani,dupa ce descopera trenuletul Piko in dulapul bunicii...
Nu va lasati dus de valul dorintei "vreau loko,vreau acum"...Intrebati,cautati,intrebati,intrebati !!!
Documentativa despre fiecare producator in parte,la detalii...Adica-Fleischmann nu face paravanturile corecte si nici robinetii nu sunt aplicati...la majoritatea modelelor.
Roco le face...Brawa le face altfel,etc...PRETURI...
Cred ca asta inseamna intr-o comunitate "BUN VENIT" si protejarea celor nou veniti in lumea trenuletelor.
Multi se apuca si se lasa rapid...nimeni nu ii ajuta cu sfaturi si ajung sa arunce mii de lei pe jafuri,dupa care evident ii pierdem.
Si nici nu prea gasesti multe discutii pe aceasta tema.
Nu vreau sa arunc cu pietre in nimeni,dar sunt multi care au patit-o,multi !!!

PS - O rubrica buna ar fii pe aceasta tema...
-CE inseamna o locomotiva noua si ce este una rulata SH...
-Cum o recunoastem ? Etc...

Admin
Admin

Mesaj Scris de Admin la data de Sam Feb 02, 2013 9:37 am

Bun venit, Templar! O idee foarte buna si ar fi bune astfel de initiative. Esti invitatul nostru, al tuturor, sa initiezi un topic in care sa expui parerile in cel mai liber mod. Suntem siguri ca ne vor impartasi experientele si alti colegi. Wink

Templar

Puncte : 17
Data de inscriere : 02/02/2013

Mesaj Scris de Templar la data de Sam Feb 02, 2013 3:12 pm

Stiti bine cum se cumpara orice produs,din orice magazin din lume...Nou,sigilat,cu ambalaj perfect,factura,garantie,dar...
Nu cred ca este cazul sa-mi bat cuie in cap,am ajutat pe multi si multi nu m-ai cumpara din RO dupa ce au vazut anumite diferente.
Din pacate la noi , NOU...Inseamna,desigilat,rulat,tinut in vitrina(sa adune praf ) ma refer la cele m-ai cautate produse modelistice LOCOMOTIVELE...Si nu numai...
Poate intr-un viitor apropiat vor intelege care sunt noi si care sh-uri,iar lucrurile vor sta cu totul altfel.
Dupa cum vedeti,avem cele m-ai mari preturi la produsele SH din toata Europa,cum este posibil !
Eu cred ca orice produs cumparat din X magazin trebuie sa fie sigilat cu factura,garantie...in mod contrar este un SH si trebuie tratat ca atare,inclusiv pretul (vezi preturi E-bay)
Spun asta,ca asa cum Petrica (vezi m-ai sus) s-a lasat dus de valul achizitionarii de tot felul,m-ai sunt foarte multi...
Ca pana la urma sa constate ca a cumparat toate porcariile,care nu au fost ieftine deloc...Deci...suntem o comunitate sau nu ?
Sunt foarte multe de spus...sa m-ai spuna si altii,poate stiu m-ai bine !
Nu vreau decat sa trag un semnal de alarma asupra acestui minunat Hobby,care este pe moarte in Romania...Pacat !
Locomotivele NU se cumpara la coltul blocului...Sunt obiecte de colectie si trebuie tratate ca atare.
Multumesc pentru atentie !
endo_ro

Puncte : 186
Data de inscriere : 13/11/2011

Mesaj Scris de endo_ro la data de Sam Feb 02, 2013 3:32 pm

Salut Templar,
Foarte interesant punctul tau de vedere!
Chiar voiam sa scriu un mic articol legat de vanzarea trenuletelor la mana a doua. Cel mai interesant aspect pentru mine este cel legat de pret. Uneori raman uimit de pretul exorbitant, alteori ma mir ca se pot pretinde sume de bani pe niste obiecte care nu sunt bune nici macar de aruncat la gunoi. In fine!
Un lucru interesant la acest forum este faptul ca se pot purta discutii in cadrul anuntului de vanzare. Chiar daca exista riscul poluarii anuntului respectiv, sunt de parere ca este foarte util sa se semnaleze de catre cei care cunosc acest domeniu, fie pretul nejustificat, fie locul in care produsul poate fi achizitionat mai ieftin ori alte aspecte de acest gen. Va fi mai util pentru toti si se va realiza si o selectie a utilizatorilor seriosi. Desigur, fiecare isi poate sustine punctul de vedere si parerile pot fi combatute in mod civilizat. Eventualul cumparator isi formeaza o parere si decide asupra alegerii pe care o face.
Mult succes tuturor! Razz

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Lun Sept 25, 2017 9:00 am