Bursa trenuletelor electrice

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Bursa trenuletelor electrice

Anunturi vanzare - cumparare si schimburi in domeniul modelismului feroviar. Portal catre principalele magazine si forumuri de specialitate.

Ultimele subiecte

» Lichidare colectie H0
Primul contact cu CV-urile decodoarelor EmptySam Apr 14, 2018 12:24 am Scris de endo_ro

» Vand locomotiva Br89 DRG
Primul contact cu CV-urile decodoarelor EmptyVin Mai 27, 2016 11:38 pm Scris de iuliu

» Vand platforma cu cabina de franar DRG
Primul contact cu CV-urile decodoarelor EmptyMar Mai 10, 2016 10:15 pm Scris de iuliu

» Vand Set Tolvas "Duo" RENFE
Primul contact cu CV-urile decodoarelor EmptyLun Apr 11, 2016 8:49 am Scris de iuliu

» Vagoane calatori CFR
Primul contact cu CV-urile decodoarelor EmptyLun Feb 29, 2016 3:10 am Scris de endo_ro

» Vand 3 seturi CFR la scara HO.
Primul contact cu CV-urile decodoarelor EmptyLun Feb 29, 2016 12:37 am Scris de CEZARROBERT

» vand vagoane cfr ho
Primul contact cu CV-urile decodoarelor EmptyLun Feb 29, 2016 12:36 am Scris de CEZARROBERT

» Vand drezina Robel
Primul contact cu CV-urile decodoarelor EmptyLun Noi 23, 2015 3:20 am Scris de endo_ro

» vand placa turnanta
Primul contact cu CV-urile decodoarelor EmptyMar Mai 05, 2015 8:00 am Scris de newoutlander

Forumul caiferate21

Forumul lokomotiv


Hobbymag

Hobbymag.ro
Primul contact cu CV-urile decodoarelor Hobbymag_zpskfid4k2j

Trains Addicted

Trains Addicted
Primul contact cu CV-urile decodoarelor Trnad_zps6zjnw8kz

Trenulete info

Primul contact cu CV-urile decodoarelor Panarin_zpscxfhb3yq

Recomandari

         Jucarii.com.ro

Modelexpert.ro

         modelexpert.ro
Primul contact cu CV-urile decodoarelor Th_modelexpert_zps0d0f8d59

Trenulete de vis

Primul contact cu CV-urile decodoarelor Th_TDV_zps1d9784ec

Magazin HGD


trenulet.ro

Diverse

Primul contact cu CV-urile decodoarelor Th_1093378097831_locomo1

2 participanți

    Primul contact cu CV-urile decodoarelor

    endo_ro
    endo_ro


    Mesaje : 95
    Puncte : 189
    Data de inscriere : 13/11/2011
    Localizare : Bucuresti

    Primul contact cu CV-urile decodoarelor Empty Primul contact cu CV-urile decodoarelor

    Mesaj Scris de endo_ro Vin Oct 12, 2012 12:27 am

    Salutari tuturor, Razz
    Desi am fost adeptul sistemelor digitale la putin timp dupa nasterea pasiunii pentru trenulete, nu prea m-am preocupat de partea legata de programare a docodoarelor, modificare CV-uri etc.
    Probabil ca fiind unul dintre cei multi (care nu prea au spatiu pentru rularea trenurilor) am simtit nevoia sa compensez lipsa miscarii cu luminina si sunetele. Doua-trei locomotive stationate cu luminile aprinse, eventual facand fiecare cateva manevre pe niste segmente scurte de sina, la care se adaugau si fenomenalele sunete aveau sa ofere un spectacol frumos. Probabil ca daca reuseam sa incropesc o diorama cat de cat satisfacatoare, m-as fi multumit cu sistemul analog, si setea de feroviar mi-ar fi fost satisfacuta cu doua garnituri independente care sa alerge necontenit pe sine. Desigur, nu discut aici posibilitatile analogului, care sunt la randul lor satisfacatoare.
    Asadar, iata-ma in posesia unor centrale digitale... Piko si Roco... Poate ca e ceva cam mult spus centrale. Rolling Eyes
    In ceea ce priveste decodoarele, la ESU nu am avut niciodata probleme. Se aud tare, clar, sunt fiabile... pana in momentul in care apare o mancarime asociata si cu ceva stangacie si nepricepere sau lipsa de experienta. Atunci pot interveni situatii nedorite, ce se finalizeaza cu locatia "cos de gunoi". Dar despre asta, alta data.
    La decodoarele Zimo am avut o singura nemultumire. Se auzeau slab, fie cu difuzor mare, fie mic, fie cu camera de rezonanta, fie cu alte gaselnite. Aici m-am vazut nevoit sa incerc expresia "ori la bal ori la spital" si mi-am bagat nasul in CV-uri.
    Dupa o oarecare documentare am descoperit ca CV266 este responsabil cu volumul general al sunetului. Am incercat sa modific cu ajutorul MultiMouse-ului Roco, insa fara rezultat.
    Cum am reusit pana la urma sa modific CV266 ? Si aici multumesc multor persoane, dintre care mentionez pe Rastel.

    Se modifica CV7 = 120
    Apoi se modifica CV66 = in cazul meu 180 (se testeaza valoarea astfel incat sa nu distorsioneze sunetul)
    Astfel CV66 este de fapt CV266.

    Revenirea se face prin remodificarea CV7 = 100, pentru a nu modifica ulterior altceva.
    Mentionez ca rescrierea CV266 trebuie facuta in modul POM (Program On Main). Altfel nu a mers.

    Ulterior am ajustat si valorile CV2, CV3, CV4, CV5 dupa preferinta, respectiv viteza minima, acceleratia, franarea si viteza maxima.
    Astfel am obtinut un decodor Zimo care se aude la fel de frumos ca un ESU. Sau mai bine zis la fel de tare.

    Razz Sa auzim de bine!
    mpursu
    mpursu


    Mesaje : 77
    Puncte : 95
    Data de inscriere : 28/11/2011
    Varsta : 58
    Localizare : Oradea

    Primul contact cu CV-urile decodoarelor Empty Re: Primul contact cu CV-urile decodoarelor

    Mesaj Scris de mpursu Joi Noi 08, 2012 5:03 am

    Programarea eficientă a CV-urilor se poate dovedi foarte anevoioasă, dacă nu chiar imposibilă, dacă staţia digitală cu care lucrăm nu poate să afişeze valorile reale ale acestora. Staţia digitală Multimouse Roco suferă şi ea de această problemă, din cauză că boosterul acesteia (cutia neagră) nu este în stare să citească valorile CV-urilor, pe care însuşi Multimouse-le le-ar putea afişa normal dacă le-ar primi.
    endo_ro
    endo_ro


    Mesaje : 95
    Puncte : 189
    Data de inscriere : 13/11/2011
    Localizare : Bucuresti

    Primul contact cu CV-urile decodoarelor Empty Re: Primul contact cu CV-urile decodoarelor

    Mesaj Scris de endo_ro Lun Noi 12, 2012 6:53 am

    Eu sunt multumit ca am reusit sa-mi ating scopul... a fost o situatie fericita?!
    mpursu
    mpursu


    Mesaje : 77
    Puncte : 95
    Data de inscriere : 28/11/2011
    Varsta : 58
    Localizare : Oradea

    Primul contact cu CV-urile decodoarelor Empty Re: Primul contact cu CV-urile decodoarelor

    Mesaj Scris de mpursu Mar Noi 13, 2012 5:31 am

    Da, ai scăpat uşor Primul contact cu CV-urile decodoarelor 41
    Eu am fost în situaţia în care trebuia să citesc valoarea dintr-un anumit CV, deoarece numai în acest mod puteam afla problema care afectase decodorul respectiv la vremea aceea, dar... cu Multimouse Roco n-am reuşit... Primul contact cu CV-urile decodoarelor 22
    endo_ro
    endo_ro


    Mesaje : 95
    Puncte : 189
    Data de inscriere : 13/11/2011
    Localizare : Bucuresti

    Primul contact cu CV-urile decodoarelor Empty Re: Primul contact cu CV-urile decodoarelor

    Mesaj Scris de endo_ro Mar Noi 13, 2012 12:34 pm

    Pai si cum s-a rezolvat pana la urma? Cu ce?
    mpursu
    mpursu


    Mesaje : 77
    Puncte : 95
    Data de inscriere : 28/11/2011
    Varsta : 58
    Localizare : Oradea

    Primul contact cu CV-urile decodoarelor Empty Re: Primul contact cu CV-urile decodoarelor

    Mesaj Scris de mpursu Mar Noi 13, 2012 11:01 pm

    Am rezolvat cu... o altă staţie digitală Primul contact cu CV-urile decodoarelor 36
    Povestea respectivă se găseşte aici.

    Continut sponsorizat


    Primul contact cu CV-urile decodoarelor Empty Re: Primul contact cu CV-urile decodoarelor

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Joi Mar 28, 2024 10:35 pm