Bursa trenuletelor electrice

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Bursa trenuletelor electrice

Anunturi vanzare - cumparare si schimburi in domeniul modelismului feroviar. Portal catre principalele magazine si forumuri de specialitate.

Ultimele subiecte

» Lichidare colectie H0
Sfaturi practice pentru începatori - achiziţionarea primei garnituri EmptySam Apr 14, 2018 12:24 am Scris de endo_ro

» Vand locomotiva Br89 DRG
Sfaturi practice pentru începatori - achiziţionarea primei garnituri EmptyVin Mai 27, 2016 11:38 pm Scris de iuliu

» Vand platforma cu cabina de franar DRG
Sfaturi practice pentru începatori - achiziţionarea primei garnituri EmptyMar Mai 10, 2016 10:15 pm Scris de iuliu

» Vand Set Tolvas "Duo" RENFE
Sfaturi practice pentru începatori - achiziţionarea primei garnituri EmptyLun Apr 11, 2016 8:49 am Scris de iuliu

» Vagoane calatori CFR
Sfaturi practice pentru începatori - achiziţionarea primei garnituri EmptyLun Feb 29, 2016 3:10 am Scris de endo_ro

» Vand 3 seturi CFR la scara HO.
Sfaturi practice pentru începatori - achiziţionarea primei garnituri EmptyLun Feb 29, 2016 12:37 am Scris de CEZARROBERT

» vand vagoane cfr ho
Sfaturi practice pentru începatori - achiziţionarea primei garnituri EmptyLun Feb 29, 2016 12:36 am Scris de CEZARROBERT

» Vand drezina Robel
Sfaturi practice pentru începatori - achiziţionarea primei garnituri EmptyLun Noi 23, 2015 3:20 am Scris de endo_ro

» vand placa turnanta
Sfaturi practice pentru începatori - achiziţionarea primei garnituri EmptyMar Mai 05, 2015 8:00 am Scris de newoutlander

Forumul caiferate21

Forumul lokomotiv


Hobbymag

Hobbymag.ro
Sfaturi practice pentru începatori - achiziţionarea primei garnituri Hobbymag_zpskfid4k2j

Trains Addicted

Trains Addicted
Sfaturi practice pentru începatori - achiziţionarea primei garnituri Trnad_zps6zjnw8kz

Trenulete info

Sfaturi practice pentru începatori - achiziţionarea primei garnituri Panarin_zpscxfhb3yq

Recomandari

         Jucarii.com.ro

Modelexpert.ro

         modelexpert.ro
Sfaturi practice pentru începatori - achiziţionarea primei garnituri Th_modelexpert_zps0d0f8d59

Trenulete de vis

Sfaturi practice pentru începatori - achiziţionarea primei garnituri Th_TDV_zps1d9784ec

Magazin HGD


trenulet.ro

Diverse

Sfaturi practice pentru începatori - achiziţionarea primei garnituri Th_1093378097831_locomo1

    Sfaturi practice pentru începatori - achiziţionarea primei garnituri

    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 51
    Puncte : 96
    Data de inscriere : 10/11/2011

    Sfaturi practice pentru începatori - achiziţionarea primei garnituri Empty Sfaturi practice pentru începatori - achiziţionarea primei garnituri

    Mesaj Scris de Admin Dum Iun 09, 2013 6:23 am

    Sfaturi practice pentru începatori - achiziţionarea primei garnituri

    Stim bine că majoritatea dintre noi au început această pasiune cu achiziţionarea unui start-set. Motivele sunt lesne de înţeles: primul este acela că un start-set conţine tot ce ne trebuie, iar nerabdarea caracterizează pe bună dreptate primii paşi în acest hobby, iar al doilea este preţul atractiv pentru atâtea componente deodată (locomotiva, vagoane, alimentare, comandă, sine, macazuri, ba chiar şi alte accesorii).
    Bun! După această etapă urmează inevitabil marirea numărului de piese din colecţie. Ce opţiuni am avea mai departe? Să analizăm! Fiind români, desigur că ne-am dori să avem în posesie o garnitură CFR. O ofertă ce se găseşte pe piaţă este următoarea:
    Locomotiva EA060 analog + două vagoane călători = 1100 lei (firma producătoare Amintiri Feroviare)
    În cazul în care nu doriţi neapărat să achiziţionaţi modele CFR, să vedem ce alternative există, făcând comparaţia la aceeaşi sumă de bani...
    Pentru pasionaţii de locomotive cu abur se poate achiziţiona:
    Locomotiva BR 95 = 800 lei (firma producătoare Fleischmann), ramanand 300 lei pentru 2-3 vagoane de călători ori marfă, după preferinţă. Sau...
    Locomotiva BR185 = 560 lei (firma producătoare Roco), rămânând 540 lei, cu care se pot achiziţiona 4-6 vagoane de călători ori 6-12 vagoane marfă. Sau...
    Locomotiva BR1216 = 375 lei (firma producătoare Piko, gama Expert), la care se mai pot adăuga între 8 vagoane de călători ori chiar 18 de marfă.
    Deci, gama este destul de variată, fiecare dintre voi putând alege ceea ce i se potriveşte.
    În ceea mă priveşte, pe primul loc, atât calitativ cât şi estetic, aş plasa aburoasa Flesichmann, o locomotivă complexă, spectaculoasă, cu farmecul aparte al bielelor în mişcare...
    Locul al doilea ar fi ocupat de locomotiva BR185 Roco, locomotivă silenţioasă, cu un rulaj bun, suficient de detaliată...
    Locul al treilea, locomotiva EA060 Amintiri Feroviare, o locomotivă reuşită, însă calitativ situată undeva între Piko, gama Expert şi Roco. Preţul este exagerat, comparativ cu al altor locomotive, însă dacă vă doriţi o locomotivă CFR, alegerea vă aparţine şi consider că putem inchide ochii in anumite privinte, eu însumi având în posesie două bucăţi.
    Locul al patrulea ar fi ocupat de BR 1216, Piko Expert, o locomotivă care merită pe deplin banii, preţul fiind accesibil, calitatea superioară clasicelor Piko, rulare foarte bună, iar dacă mai ţinem cont şi de numărul de vagoane care se pot cumpăra cu diferenţa rămasă, poate fi un târg foarte convenabil.
    Nu am pus în discuţie vagoanele, întrucât varietatea acestora este foarte mare şi am preferat să calculez o medie a preţurilor, nici foarte mari, nici de second hand. Deşi, să fiu sincer, vagoanele achiziţionate la mâna a doua nu au nicio problemă. Locomotivele ar fi de preferat să fie achiziţionate noi sau de la persoane de maxima încredere.
    Ca să închei într-o notă hazlie, îmi aduc aminte de un anunţ la mica publicitate, care suna aşa: Vand şine nou-nouţe, pe care au rulat doar câteva garnituri. Şi aş adăuga eu... doar câteva, dar au mers continuu vreme de 5 ani. Sau: Vand locomotivă generaţie veche... adică s-au jucat mai multe generaţii cu ea... Ori: Locomotiva nu a fost niciodată aşezată pe şine... de parcă era o crimă dacă o aşeza macar de curiozitate, să vadă cum rulează... Şi ultima: Vand locomotivă rulată maxim de două ori... o dată 160 de ore şi o dată 3 zile...
    Va doresc o zi minunată de primăvară şi, orice aţi alege, să alegeţi şi să folosiţi cu plăcere.
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 51
    Puncte : 96
    Data de inscriere : 10/11/2011

    Sfaturi practice pentru începatori - achiziţionarea primei garnituri Empty Re: Sfaturi practice pentru începatori - achiziţionarea primei garnituri

    Mesaj Scris de Admin Dum Noi 03, 2013 1:10 pm

    Astazi sondam piata trenuletelor pentru a lua "pulsul" acestui hobby. Imi place sa observ tendintele legate de preferinte, preturi, marci cautate si orice altceva... Razz 
    Va spuneam in unele "articole" scrise de mine ca prefer vreo doua magazine care comercializeaza trenulete... hai sa zic trei... si ca sa numesc doar unul singur am sa ma refer la jucarii.com.ro... Intrebarea este de ce? Simplu! Si este un sfat pentru toti cei cu si fara experienta... Intotdeauna incercati in momentul in care doriti sa testati rentabilitatea unui magazin, fie online, fie propriu-zis sa analizati preturile comparativ. Unii comercianti de trenulete isi incearca norocul pe baza a doi factori: articolul care se gaseste doar la ei intr-un anumit moment... deci exclusivitatea de moment si necunoasterea sau naivitatea cumparatorului care nu cunoaste existenta alternativei la jumatate de pret. lol! 
    Deci, intotdeauna analizati comparativ aceleasi produse vandute de catre cei doi comercianti. Lasati deoparte artificiile si floricelele pe care le folosesc in mod intentionat acesti artisti, cum ar fi imaginile de calitate buna ale produselor, filmuletele adiacente care sporesc dorinta achizitionarii si mai ales reducerile afisate... producatorul recomanda mereu un pret dublu sau triplu chiar, pentru ca cel ce ii vinde produsul sa aiba de unde sa scada si sa ramana cu profit bunicel... putin spus bunicel Very Happy
    Recomandarea mea este simpla, am aplicat-o si mi-a iesit mereu bine: in momentul in care la magazinul x gasesc un articol cu 5 lei iar la magazinul y este 10 lei, nu ma mai intereseaza alt produs pentru ca va fi in mod sigur dublu ca pret. In momentul doi nu mai intru pe site-ul acelui magazin. Daca am proceda toti asa ar muri de foame si s-ar apuca de vandut rosii in piata. Smile
    Un alt criteriu de alegere este cel de bun-simt, adica solicitudinea sau lipsa de respect cu care suntem tratati noi, clientii care le bagam bani in buzunar. Personal, prefer sa nu am de-a face cu toti manelistii care in loc de patrunjel incearca sa treaca la level 2 in acest game al comerciantilor...
    Va doresc numai bine!

      Data/ora curentă este: Joi Mar 28, 2024 11:13 pm