Bursa trenuletelor electrice

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Bursa trenuletelor electrice

Anunturi vanzare - cumparare si schimburi in domeniul modelismului feroviar. Portal catre principalele magazine si forumuri de specialitate.

Ultimele subiecte

» Lichidare colectie H0
Alte pasiuni... EmptySam Apr 14, 2018 12:24 am Scris de endo_ro

» Vand locomotiva Br89 DRG
Alte pasiuni... EmptyVin Mai 27, 2016 11:38 pm Scris de iuliu

» Vand platforma cu cabina de franar DRG
Alte pasiuni... EmptyMar Mai 10, 2016 10:15 pm Scris de iuliu

» Vand Set Tolvas "Duo" RENFE
Alte pasiuni... EmptyLun Apr 11, 2016 8:49 am Scris de iuliu

» Vagoane calatori CFR
Alte pasiuni... EmptyLun Feb 29, 2016 3:10 am Scris de endo_ro

» Vand 3 seturi CFR la scara HO.
Alte pasiuni... EmptyLun Feb 29, 2016 12:37 am Scris de CEZARROBERT

» vand vagoane cfr ho
Alte pasiuni... EmptyLun Feb 29, 2016 12:36 am Scris de CEZARROBERT

» Vand drezina Robel
Alte pasiuni... EmptyLun Noi 23, 2015 3:20 am Scris de endo_ro

» vand placa turnanta
Alte pasiuni... EmptyMar Mai 05, 2015 8:00 am Scris de newoutlander

Forumul caiferate21

Forumul lokomotiv


Hobbymag

Hobbymag.ro
Alte pasiuni... Hobbymag_zpskfid4k2j

Trains Addicted

Trains Addicted
Alte pasiuni... Trnad_zps6zjnw8kz

Trenulete info

Alte pasiuni... Panarin_zpscxfhb3yq

Recomandari

         Jucarii.com.ro

Modelexpert.ro

         modelexpert.ro
Alte pasiuni... Th_modelexpert_zps0d0f8d59

Trenulete de vis

Alte pasiuni... Th_TDV_zps1d9784ec

Magazin HGD


trenulet.ro

Diverse

Alte pasiuni... Th_1093378097831_locomo1

2 participanți

    Alte pasiuni...

    avatar
    tyco


    Mesaje : 16
    Puncte : 30
    Data de inscriere : 12/12/2011

    Alte pasiuni... Empty Alte pasiuni...

    Mesaj Scris de tyco Lun Dec 12, 2011 2:48 pm

    Daca tot e forum dedicat in special vanzarilor, majoritatea banuiesc ca au si alte pasiuni...sunt curios care ce alte pasarici mai are prin cap...poate daca chiar suntem mai multi cu acelasi hobby ne putem ajuta cu schimburi si alte cele...
    Incep eu, Pe langa clasica muzica, pe care probabil toti o baga ca si hobby....si filmele bineinteles(acuma lucrez la un mic filmulet propriu, sper in curand sa termin scenariul), ar mai fi inca 2 pasiuni care se pot rezuma sub aceiasi denumire...jocurile...
    Ma refer aici la Board games sau jocuri de societate cum le numim noi, o lume neexplorata pe care multi o catalogam ca siu puerila(parca trenuletele nu ar fi la fel) si la care toti se gandesc instant la monopoly. ei bine exista un intreg univers acolo afara. Va recomand pentru inceput sa studiati despre Carcassonne si Settlers of Catan, 2 jocuri superbe pe car ele detin, car ela randul lor au o multime de expansiuni. Nu am s aintru in detalii momentan, insa la cererea publicului pot detalia. Alte boardgame-uri interesante pe care le detin sunt risk revised edition si eternul Dungeons and Dragons, varianta dungeon crawler Board game - Legend of Drizzt, aparitie noua in Octombrie a acestui an, produsa de catre wizzards of the coast. Am sa revin cu mai multe detalii despre el, fiind un joc superb ce te baga intr-o noua lume magica....unde poti petrece ore in sir cu prietenii...
    Si al 2lea tip de joc, intra sub categoria retro - games. Daca NES, Genesis, Snes, Turbografx16, Colico vision, Atari2600, si multe altele va suna cunoscute si va plac, haideti la discutii mai adanci despre jocurile care au facut istorie si sunt mult mai frumoase decat ce iese acum pe piata. Mario, Sonic, Bonk, si multi altii... Acuma am in lucru o consola Arcade veche, cu joystick-uri si butoane, folosind un vechi PC pe post de Hardware. Trebuie numai sa fac rost de lemn si de design-ul ce am sa imprim pe joc. Se va folosi un emulator specializat, MAME(Multiple Arcade Machine Emulator). Cand o sa fie gata ma voi juca cu prietenii stree fighter, mario, galaga dar si singur zelda, erathbound, terranigma si alte jocuri superbe demult uitate!
    Moamaaa cat am scris...va mai las si pe voi sa scrieti acum...
    Toate cele bune!
    endo_ro
    endo_ro


    Mesaje : 95
    Puncte : 189
    Data de inscriere : 13/11/2011
    Localizare : Bucuresti

    Alte pasiuni... Empty Re: Alte pasiuni...

    Mesaj Scris de endo_ro Lun Dec 12, 2011 11:00 pm

    Si eu am o multime de pasiuni... din pacate nu am timp pentru ele. Sa mentionez cateva: muzica (in sensul compozitiei si mixajului, masterizare etc), sportul, motociclismul, acvaristica, trenuletele (pe ultimul loc Evil or Very Mad ) si pot continua...
    Mi se pare interesant subiectul despre jocuri, o alta pasiune de care nu am cand sa ma ocup. Atat cele pe PC cat si cele in care oamenii interactioneaza direct intre ei.
    Chiar sunt interesat sa dezvolti subiectul, caci majoritatea titlurilor pe care le-ai scris imi sunt necunoscute. Nu stiu cu ce se mananca. No Dar sunt convins ca sunt interesante. Deci... ?!
    avatar
    tyco


    Mesaje : 16
    Puncte : 30
    Data de inscriere : 12/12/2011

    Alte pasiuni... Empty Re: Alte pasiuni...

    Mesaj Scris de tyco Sam Dec 17, 2011 5:49 pm

    Haide sa vedem daca merg ink-urile externe...
    Pai pe scurt ar fi cam asa...
    La capitolul boardgames, carrcassonne mi l-am facut eu d ela 0(costa 80 de lei si tot ce are sunt niste patratele desenate)...am tiparit imaginile pe coala fotografica le-am taiat si gata am jocul.
    E destul de mult de explicat despre fiecare joc, si nu sutn foarte bun la spus reguli, insa va las cu cateva link-uri video unde explica foarte bine regulile si in principiu cu ce se mananca aceste jocuri(sunt in engleza)...
    Carcassonne...
    https://www.youtube.com/watch?v=hH5O2E6XPqM
    Setlers of catan....
    https://www.youtube.com/watch?v=lTV03kCoDIw
    Risk...
    https://www.youtube.com/watch?v=70cSK845xWg
    Si preferatul meu, DnD LoD
    https://www.youtube.com/watch?v=Zs9t-QGw6KY
    La ultimul acum lucrez la niste modificari. Ce e frumos la jocul acesta e ca iti poti lasa imaginatia libera, sa modifici jocul cum vrei si sa iti creezi expansiuni. Il recomand cu palcere ca si un joc avansat, in special pentru pasionatii de literatura si filme SF si fantasy, in special a celor interesati de lumea lui J.R.R. Tolkien, unul dintre scriitorii mei preferati si a lumilor create de jocurile gen Warcraft si Lineage...
    Cam astea sunt jocurile pe care le am eu in momentul de fata....dar au sa urmeze si altele...
    Voi revenii cu jocurile retro, insa acolo trebuie sa ma gandesc ce sa va arat ca sunt fooooaaaarte multe Smile
    Toate cele bune!
    endo_ro
    endo_ro


    Mesaje : 95
    Puncte : 189
    Data de inscriere : 13/11/2011
    Localizare : Bucuresti

    Alte pasiuni... Empty Re: Alte pasiuni...

    Mesaj Scris de endo_ro Dum Dec 18, 2011 7:31 am

    Suna foarte interesant din ce am vazut in link-uri. Cand am timp o sa aprofundez... Ultimul joc pare atractiv, mai ales ca ai adus aminte de Warcraft... Mi-ai deschis apetitul pentru un joc, cu ocazia asta! Laughing
    avatar
    tyco


    Mesaje : 16
    Puncte : 30
    Data de inscriere : 12/12/2011

    Alte pasiuni... Empty Re: Alte pasiuni...

    Mesaj Scris de tyco Dum Dec 18, 2011 9:08 am

    E fain ca se poate juca si singur, dar nu e la fel de distractiv. Cel mai fian e cand joci cu cineva care stie jocul(eu am un prieten cu care am jucat deja peste 10 ture) si lucrurile incep sa zboare. Nu vreau sa fac reclama, insa in momentul de fata singurul loc unde am gasit jocul a foist aici... http://www.lexshop.ro/produse/8/boardgames/74/Jocuri%20pe%20tabla%20(Boardgames)/1255/boardgame-dungeons-and-dragons-the-legend-of-drizzt.html
    Livrarea a fost facuta a 2a zi. Poti studia si celelalte 2 jocuri din serie, castle ravenloft(ce se invarte in jurul unui vampir) si wrath of Ashardalon(antagonistul principal e un dragon), insa personal sunt de parere ca legend of drizzt e mai bun pentru incepatori, lasa loc upgrade-urilor facute in casa si per total arata mai bine la design si e mai usor de jucat putin... Cand termin am sa postez si ce modificari am facut. Intrte timp am scris aici(in engleza). http://www.boardgamegeek.com/thread/737164/my-own-magic-rules-and-cardsfor-my-own-campaign-si
    toate cele bune!
    endo_ro
    endo_ro


    Mesaje : 95
    Puncte : 189
    Data de inscriere : 13/11/2011
    Localizare : Bucuresti

    Alte pasiuni... Empty Re: Alte pasiuni...

    Mesaj Scris de endo_ro Dum Dec 18, 2011 11:45 am

    Pe forumul asta nu sunt probleme cu reclama sau alte aspecte de genul asta. Aici e libertate totala... Laughing
    avatar
    tyco


    Mesaje : 16
    Puncte : 30
    Data de inscriere : 12/12/2011

    Alte pasiuni... Empty Re: Alte pasiuni...

    Mesaj Scris de tyco Mier Dec 21, 2011 6:20 pm

    Recomand pentru dungeons and dragons sa cauti o mica comunitate si sa joci 2-3 ture. Numai dupa aia intri in lumea aceea, dupa ce ai jucat cateva ture. Din pacate comunitatea DnD e mai mica decat cea feroviara, eu in Arad nu am gasit pe nimeni, joc cu 1 prieten fan a mmorpg-uri, in special DOTA, si ocazional mai apar ceva prieteni....cea ce e pacat, ca la fel ca si cu trenurile, e un hobby foarte frumos, si poti sa dezvolti setul initial. Eu am facut un sistem de magie personal, si lucrez la un mod de campanie, care sa il poti juca daca nu ai numai ultimul joc din set. Daca cineva vrea mai multe detalii despre board games sau retro games dati un PM cu IDul de mess si se poate discuta acolo(ca e o lume imensa a jocurilor, ce nu paote fi rezumata pe forumuri).
    Toate cele bune si Craciun Fericit!
    avatar
    tyco


    Mesaje : 16
    Puncte : 30
    Data de inscriere : 12/12/2011

    Alte pasiuni... Empty Re: Alte pasiuni...

    Mesaj Scris de tyco Mar Dec 27, 2011 4:04 pm

    Am terminat de facut regulile de campanie si cartile de magie pentru dungeons and drabgons. De asemenea lucrez cu un prieten sa implementam un sistem de joc PvP, inca e in lucru pentur ca e prea usor, se vrea a fi ceva asemanator cu Dota. Revin cu detalii cand termin compelt regulile!

    Continut sponsorizat


    Alte pasiuni... Empty Re: Alte pasiuni...

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 26, 2024 2:35 am